نقاط ضعف بیت کوین چیست؟

 

مسائل قانونی
موقعیت قانونی بیت کوین از کشوری تا کشور دیگر به شدت تفاوت دارد. در بعضی کشورها، استفاده و معامله از طریق بیت کوین ترغیب می شود در حالی که در دیگر کشورها غیرقانونی و ممنوع اعلام شده است.
نگرانی های بالایی در رابطه با احتیاج جنایتکاران به بیت کوین وجود دارد، بعضی خبرگزاری ها حتی اعلام کرده اند شهرت بیت کوین تنها به علت توانایی آن جهت مبادله کالاهای غیرقانونی می باشد. در حقیقت، زمانی که بازار سیاه اینترنتی به نام Silk Road متلاشی شد، ارزش بیت کوین فورا کاهش یافت.

 

درجه ی به رسمیت شناختن

اگر چه برخی از دولت های جهان هنوز هیچ قانونی را در رابطه با بیت کوین وضع نکرده اند و حتی برخی به صورت کامل آن را ممنوع کرده اند، این ارز رمزپایه در کشورهای زیادی به رسمیت شناخته شده و کاملا قانونی است.
بیشتر تجارت ها اعم از بزرگ و کوچک همچنان به آن بی توجه هستند. تقریبا می توان گفت این که بخواهیم دیگر ارزها را رها کرده و منحصرا از بیت کوین استفاده کنیم، تقریبا غیرممکن است.


مفقودی کلیدها (رمز ها)
کلید یک رمز عبور منحصر به فرد و الفبایی است که جهت دسترسی به کیف پول بیت کوین ضروری است. گم کردن این کلید به معنای از دست دادن کیف پول می باشد. با این حال، اکثر کیف پول های فعلی مکانیسم هایی برای پشتیبان گیری اطلاعات و بازگردانی رمز عبور دارند. ولی بدیهی است پیش از اینکه کاربران قادر باشند از آن ها استفاده کنند باید اقدامات لازم برای تنظیم آن ها را انجام بدهند.


نوسانات
قیمت این ارز رمزپایه دارای فراز و نشیب هایی بوده و می باشد و از بین چرخه های گوناگون صعودی و نزولی گذر کرده است که از برخی از آن ها به عنوان حباب و یا انفجار قیمتی یاد می شود. بیت کوین در تاریخ پیدایش خود با افزایش های جدیدی تنها به منظور این که قادر باشد با افت های بزرگی که بعد از آن ها بوجود می آیند مواجهه کند، همراه بوده است. ارزش این ارز دیجیتال غیرقابل پیش بینی است به این دلیل که اکثرا به سرعت و به شدت در حال تغییر است که می تواند سبب خسارت مالی قابل توجهی به یک سرمایه گذار بی احتیاط شود.


توسعه مداوم
آینده ی بیت کوین نسبتا معین نیست. در حال حاضر، دولت ها و بانک ها قادر به کنترل این ارز نیستند. ولی هرچه این ارز بزرگتر و مشهور تر می شود، دولت های زیادتری تلاش می کنند آن را تحت کنترل خود قرار دهند. یک بیت کوین که تحت کنترل قرار گرفته و قانون گذاری شده است، یک نوع ارز کاملا متفاوت خواهد بود.

 

آیا بیت کوین یک شبکه هرمی به حساب می آید؟

هاوارد مارکس، یک سرمایه گذار میلیاردر اخیرا بیان کرد ارزهای دیجیتال چیزی جز شبکه های هرمی نیستند. او گفت موفقیت فعلی ارزهای رمزنگاری بر پایه هیچ چیزی جز تمایل مردم به بها دادن به چیزی که در حقیقت هیچ ارزشی بیشتر از آنچه که مردم برای آن پرداخت نمی کنند، نیست.
افرادی که در یک شبکه ی هرمی سرمایه گذاری می کنند، به جای این که سود خود را از طریق افرادی که در آن بیزینس کار می کنند، دریافت کنند، آن را از طریق پول خود و یا پول سرمایه گذاران بعدی دریافت می کنند. در بیت کوین، سود از منابع محدود این ارز حاصل می شود. هرچه مردم زیادتری آن را خریداری کنند، مقدار ارز در منابع آن کمتر می شود، از این رو سبب می شود ارزش هر ارز بیشتر و بیشتر شود. بیت کوین به هیچ وجه با یک شبکه هرمی وجه اشتراک و یا ارتباطی ندارد.

 

آیا بیت کوین یک حباب است؟

رابرت شیلر، اقتصاددان برنده جایزه نوبل یک چک لیست ارائه داد تا از طریق آن بتوان اخذ آیا یک دارایی دچار حباب شده است یا خیر؟ او بیان کرد این چک لیست شامل افزایش های شدید، علاقه و تمایل بزرگ از سمت عموم، آشفتگی رسانه ها و تاثیر اشخاصی که در حال پولدار شدن و افزایش علاقه عموم به سمت یک دارایی هستند را شامل می شود. بیت کوین تمام این موارد را داراست.
لذا به گونه ای این ارز رمزپایه یک حباب است و در گذشته منفجر شده است. پس از تعطیل شدن مت گاکس(MT. Gox)، یک صرافی ژاپنی که زیادتر از 70 درصد همه ی تراکنش های بیت کوین در جهان را به عهده داشت، قیمت این ارز به مدت حدود یک ونیم سال کاهش یافت. حدود سه سال زمان برد تا قیمت ها بهبود یابند. البته پیش بینی دقیق آنچه در آینده اتفاق می افتد، دشوار است و احتمال کاهش دوباره ی این ارز وجود دارد. با این حال قیمت اکنون بهبود پیدا کرده است و در حال حاضر از آنچه که قبلا بوده است، قوی تر شده است. به صورت کلی می توان گفت که هر چند قیمت این ارز رمزپایه از بدو پیدایش بارها دچار افزایش و کاهش شده است ولی روند حرکت این ارز همواره صعودی بوده و سود هنگفتی را نصیب دارندگان آن کرده است.

عدم تمرکز
همه ی ارزهای جهان به غیر از ارزهای رمزنگاری، به دست یک متولی اداره می شوند. جهت انجام یک تراکنش از طریق بانک، مردم باید هزینه های گزافی را بپردازند و اکثرا زمان بالایی طول می کشد تا پول به صاحب آن برسد.
از طرف دیگر بیت کوین به وسیله ی هیچ شخصی کنترل نمی شود. آن دارای یک شبکه نامتمرکز است که توسط همکاری و ارتباط همه ی مردمی که در آن مشارکت دارند، ساخته شده است. به این علت ، چنانچه که حتی قسمتی از شبکه خاموش و یا قطع شود، خللی در انجام تراکنش ها به وجود نمی آید.


بیت کوین نمی تواند جعلی و یا تقلبی باشد
بیت کوین به صورتی که طراحی شده است که در برابر اقدامات تقلبی و جعل ارز مقاوم می باشد. این ارز رمزپایه با استفاده از فناوری بلاک چین و همچنین به وسیله ی مکانیزم های دفاعی گوناگونی که در هر الگوریتم گنجانده شده مشروعیت یافته است.
اکثر ارزهای سنتی کاملا مستعد تقلب هستند و افرادی که آن ها کنترل را می کنند تقریبا هیچ راه حلی برای آن ندارند.


طول عمر
بیت کوین در یک شکل فیزیکی وجود ندارد و این به این معنی است که این ارز دیجیتال نمی تواند از نظر فیزیکی خراب شود یا از میان برود. هر بیت کوین برخلاف پول کاغذی و یا سکه ها دارای عمری ابدی است.
بعد از ارسال بیت کوین امکان بازگشت آن وجود ندارد
در صورتی فردی به اشتباه ارز خود را به یک کیف پول دیگر واریز کند، امکان برگشت آن وجود ندارد. همانند خیلی از ویژگی های دیگر بیت کوین، این کار جهت مانع شدن از تقلب و کلاهبرداری انجام شده است. متاسفانه در مورد ارزهای سنتی و فیات، در اکثر تراکنش ها پس از ارسال، امکان برگشت پول تنها با یک تماس فراهم می شود.


عدم محدودیت
برخی ارزهای سنتی مانند یورو و دلار در کشورهای زیادی پذیرفته می شوند، ولی بیشتر ارزها تنها قادرند در محدوده جغرافیایی کشور مبدا استفاده شوند. در مقابل بیت کوین، یک ارز آنلاین است، به این معنی که محدوده عمل مجاز آن در سراسر جهان است.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسی تخصصی در مورد بیت کوین با موسسه حقوقی بین المللی ثبت سفیر تماس بگیرید.

مسائل حقوقی،ثبت شرکت،ثبت برند ، ثبت لوگو ، ثبت طرح صنعتی ، رتبه بندی شرکت ، اخذ ایزو ، اخذ کارت بازرگانی و امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید(با قیمت مناسب).