بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟

 

 

بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟

 

بیت کوین در سال های اخیر با نوسانات بالای قیمت و اوج گرفتن های متوالی، نام خود را در همه ی دنیا بر سر زبان ها انداخته است و افراد بالایی را به اندیشه انداخته است تا بپرسند بیت کوین چیست؟

 

پاسخ کامل به این پرسش به راحتی امکان پذیر نیست ما در ابتدا  یک پاسخ ساده می دهیم: بیت کوین یک گونه پول است؛ همانند مانند نقره و طلا  که سال ها به دست انسان ها جهت تجارت استفاده می شدند که بعدها اسکناس و بعدتر حواله ها و تراکنش های بانکی جایگزین آن ها شدند. همه ی این ابزارها در برهه هایی از تاریخ نقش پول را در مبادلات انسان ها داشته اند. بیت کوین نیز یک نوع پول و وسیله تجارت بر بستر اینترنت است و در این موضوع بیشتر به حواله ها و تراکنش های بانکی مشابه است. ولی برای آشنایی کامل با جزئیات بیت کوین و شیوه کار با این پول خارق العاده، به صورت کامل باید به قسمت های گوناگون آن بپردازیم.

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین(نام لاتین:Bitcoin؛نماد:BTC)، یک پول یا ارز دیجیتالی است که به صورت الکترونیکی توزیع و بهره برده داده می شود. شبکه این ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز و کاربر به کاربر است. هیچ فردی یا نهادی این شبکه را کنترل نمی کند. ارز دیجیتال بیت کوین قادر نیست بیرون از برنامه ریزی انجام شده، چاپ یا خلق شود و تعداد آن محدود است. فقط 21 میلیون بیت کوین برای همیشه تولید می شود. تراکنش های شبکه بیت کوین، در یک لاگ عمومی با تکنولوژی بلاک چین(blockchain) ذخیره می گردند.

در ابتدایی ترین مقالاتی که در وب فارسی در مورد بیت کوین نوشته شد، بیت کوین آینده پول های دیجیتال نامیده شد. در حال حاضر به آن آینده در حال نزدیک شدن هستیم اما باید یک گام بالاتر گذاشته و بیت کوین را آینده پول بنامیم. در حقیقت بیت کوین و تکنولوژی پشت این پول و مزایای این تکنولوژی، شرایطی را ایجاد کرده تا به این نتیجه برسیم که سیستم فعلی مالی و پولی دنیا که سال ها بر اساس آن تبادلات مالی انجام شده، یک اشتباه و ناشی از ضعف و عدم وجود تکنولوژی های دیجیتال بوده است. پولِ آینده، بیت کوین یا چیزی مشابه به آن خواهد بود.

 

چه فردی بیت کوین را ساخته است؟

 

بیت کوین برای اولین بار در سال 2009 به عنوان یک نرم افزار متن باز به دست یک برنامه نویس ناشناس (یا گروهی از برنامه نویسان) تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. شایعات فراوانی در مورد هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مطرح شده است، ولی بیشتر اشخاص نام برده شده به عنوان خالق بیت کوین، این ادعا را رد کرده اند.
ناکاموتو خود را یک مرد 37 ساله که در ژاپن زندگی می کند معرفی کرده است. با این حال از آنجا که تسلط وی به انگلیسی  عالی به نظر می رسد و هیچ نشانه ای از نرم افزار او در کشور ژاپن وجود ندارد، در مورد این ادعا تردیدهایی وجود دارد. در اواسط سال 2010 ناکاموتو به سراغ مورد های دیگری رفت و بیت کوین را در اختیار تعدادی عضو برجسته جامعه بیت کوین قرار داد. ساتوشی نام گاوین اندرسون را به عنوان برنامه نویس و توسعه دهنده اصلی اعلام کرده است. تخمین زده می شود که ناکاموتو دارای یک میلیون بیت کوین است، که ارزش آن با قیمت حال حاضر، در حدود 6.5 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

 

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟

 

به گفته ی گاوین آندرسن، ابتدایی ترین چیزی که او بعد از ناکاموتو در این پروژه بر آن تمرکز کرد، تمرکز زدایی زیادتر شبکه بیت کوین بود. او گفته که به نوعی عمل کرده که حتی در صورتی که با اتوبوس تصادف کند، این ارز دیجیتال به صورت مستقل و خودگردان به وجود خودش ادامه دهد.
بر عقیده خیلی از مردم، مزیت اصلی بیت کوین، استقلال آن از دولت های جهان، بانک ها و شرکت ها است. هیچ مقام و یا صاحب قدرتی نمیتواند در تراکنش های بیت کوین دخالتی داشته باشد، بر آن ها مالیات بسته و یا پول مردم را به زور چپاول کند. اضافه بر این، فعالیت های بیت کوین به صورت کاملا شفاف است. هر تراکنشی که صورت می گیرد در یک دفتر حساب گسترده عمومی به نام بلاک چین ذخیره می شود.
اساسا، با این که بیت کوین به عنوان یک شبکه تحت کنترل نیست، این امکان را برای کاربرانش فراهم می سازد تا کنترل کاملی بر همه ی  امورات مالی خود داشته باشند.

 

بیت کوین چطور کار می کند؟

بلاک چین چیست؟

 

یک کاربر در کیف پول خود فقط میزان بیت کوین و مراحل و نتیجه تراکنش ها را قادر است مشاهده کند. در پشت فرایندهای شبکه بیت کوین، یک دفتر حساب عمومی به نام بلاک چین قرار دارد. این دفتر حساب شامل همه ی تراکنش هایی است که تا به حال پردازش شده است. سابقه های دیجیتال تراکنش ها در به اصطلاح بلاک ها قرار دارند. تراکنش ها به دست کاربران یا کیف پول آن ها به صورت رمزگذاری درآمده و به شبکه ارسال می شوند. به این علت بیت کوین، ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده یا رمز ارز(cryptocurrency) نامیده می شود. این تراکنش های رمزگذاری شده بعد از آن در بلاک ها گنجانده می شوند.


در صورتی که فردی تلاش کند فقط یک حرف یا عدد را در یک بلاک تراکنش تغییر دهد، این کار بر همه ی بلاک ها تاثیر گذار خواهد بود. از آنجا که این یک دفتر حساب عمومی است، تلاش های غلط یا تقلب قادر است به آسانی به دست هر فردی قابل تشخیص و اصلاح باشد. هر کاربر در کیف پول خود قادر است اعتبار و صحت هر مبادله را بسنجد. صحت هر تراکنش به دست امضای دیجیتال مربوط به آدرس های ارسالی محافظت می شود.
به علت وجود فرایند تائید، احتمال دارد کامل کردن یک تراکنش در شبکه بیت کوین، چند دقیقه زمان ببرد. پروتکل بیت کوین به نوعی طراحی شده است که استخراج هر بلوک در حدود 10 دقیقه زمان می برد. 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناس متخصص جهت سوال درباره ی بیت کوین با موسسه حقوقی بین المللی ثبت سفیر تماس بگیرید.

مسائل حقوقی،ثبت شرکت،ثبت برند ، ثبت لوگو ، ثبت طرح صنعتی ، رتبه بندی شرکت ، اخذ ایزو ، اخذ کارت بازرگانی و امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید(با قیمت مناسب).